NFT NEDİR? 

NFT’nin açılımı Non Fungible Token’dir. Türkçe karşılığı ile “Değişmesi mümkün olmayan para” olarak tercüme edilir. NFT, bir kripto para birimi. Bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlık. NFT sayılabilecek varlıklar; herhangi bir sanat eseri, video, tweet, bir internet sayfası, görseller, sosyal medyada oluşturduğunuz hikâyeler ve daha pek çoğu olabilir. Tüm bu dijital varlıklar, NFT kategorisine girer.

NFT NASIL YAPILIR?

NFT, Ethereum isimli blok zinciri geliştiricileri tarafından hazırlanmakta. Bu blok zincirlerinin kaybolmamasını sağlayan ve işlemlerin kolay bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olan bir platformlar var. Her blok zincirinin pazar yeri ve cüzdan hizmeti farklıdır. Bundan dolayı da kullanım ağı geniş olan ve güvenilir bir blok zinciri seçilir.

“Tüm bunları yaptıktan sonra son aşama nedir?” diye sorarsanız,  cüzdanınızı bağlamanıza ve NFT’ye çevirmek istediğiniz dosya ya da resmi yüklemenize izin veren bir platforma üye olmanız gerekiyor. Daha sonra  NFT’ye çevirmek istediğiniz eserleri platforma yüklüyorsunuz. NFT’iniz hazır.

NFT ÖRNEKLERİ

  • CryptoCrystal: CryptoCrystal, bir kripto maden oyunudur. Oyunda, Bitcoin ya da Ethereum tarzında madencilik görebilirsiniz. Oyunun kullanıcıları, şirketten kazma adında jeton alarak kristal üretimi yapar.
  • HyperDragons: HyperDragons, küçük yaratıklar vasıtası ile oynanan bir oyundur. Bu oyunun özelliği başka takımlara ait projelerle etkileşim kuruyor olmasıdır. Oyun 3 bölüme ayrılır. Bu bölümler toplama, üretme ve tüketme şeklindedir. Oyunda tahsil edilebilir NFT’nin iş modeli mevcuttur.
  • CryptoVoxels: Bir oyun geliştirici olan Ben Nolan, blok zincirinin kullanıcı deneyimi üzerindeki etkisini fark ettiğinde onlar için dijital bir dünya yaratma girişiminde bulunmuştur. Sanal gerçeklik gözlükleri ile oynanan CryptoVoxels’de özel bazı malzemelerin satışı ve arazi inşası yapılabilir.
  • ​Rarible: Rarible platformunun amacı, sanatçılar ile sanatseverleri bir araya getirmektir. Platform, Blockchain teknolojisiyle güvence altına alınmıştır. Bu platform ile dijital koleksiyonlarınızı satışa çıkarabilir, onlara alıcı bulabilirsiniz.

 

En İyi 9 NFT

Lil Miquela: Venüs’ün Yeniden Doğuşu 

19 yaşında Brezilyalı/Amerikalı model, şarkıcı, sosyal medya fenomeni ve bilgisayar ortamında oluşturulan sanal bir kişi. Tüm bunların yanında kendisi aynı zamanda toplumsal ve sosyal konulara da oldukça duyarlı.

LV4: Ruh Bombası – Kökenler

Sanal Cyborg ve Hip-Hop yapımcısı LV4, görsel sanatçı topluluğu Spirit Bomb ile işbirliği içinde NFT‘sini yayınladı. Temmuz 2021’de basılan NFT, LV4’ü kendi Siborg dünyasını ve Bladerunner stilini tamamlayan fütüristik, distopik bir 3D evrende gösteriyor. LV4’ün NFT‘si Foundation’da 0,60 ETH’ye (2,342 $) satıldı. 

Rae: Bir Bayt Al 

Singapur’un en iyi sanal etkileyicisi Rae, üç animasyonlu sanat eseri içeren ilk NFT dizisi “Take A Byte”ı piyasaya sürdü. Başlıklı “Beni Al (Ayır),” “Bana mı Bakıyorsun?” ve “Metaverse’ime Hoş Geldiniz”, NFT ler Rae’nin ilginç, meraklı ve sinirli kişiliğini temsil ediyor. Sanat eserleri Temmuz 2021’de piyasaya sürüldü ve Mintable’da toplam 0.630125 ETH’ye (veya 2.463 $) satıldı.

Shudu: Retro Portre 

Sanal süper model Shudu Gram sadece baş yazılara ve kampanyalara değil, aynı zamanda NFT’lere de odaklanıyor. Daz 3D ile ortak olan The Digitals, ilk NFT’sini Nisan 2021’de yayınladı. Dijital varlık, Shudu’yu küresel üne taşıyan portrede retro-dijital bir estetik kullanarak ilk görünümüne saygı gösteriyor.

Kizuna AI: Metaani Kripto Sanatı

Kizuna AI’nın stilini bütünleştirmek için, işbirliği, ikonik kalp şeklindeki kafa bandını takan 11 Metaani avatarını içeriyordu. Ayrıca, her kripto sanat eseri, YouTube videolarından 200 küçük resim içeriyordu. OpenSea’de listelenen NFT’ler şu anda 0,45 ETH taban fiyatında ve 1.756,75 dolar değerinde.

FNMeka: Gerçek Demir Şef 

Sanal etkileyici, TikTok En İyi Anlar ile birlikte, bir şefin kıyafetinde salatalıkları hızla doğradığı orijinal TikTok videosunu yayınladı. NFT’yi daha çekici hale getirmek için FN Meka, videoyu bir 3D sanal canavar kamyonun bir salatalık yığını üzerinden geçmesiyle tamamladı; bu NFT’yi orijinal TikTok videosundan ayıran akıllıca bir hareket oldu. FNMeka’nın “The Real Iron Chef” NFT’si, Opensea’da şaşırtıcı bir şekilde 3.675 ETH’ye (kabaca 14,385 $) satıldı.

Aya Stellar: Aşkı İçine Çekin Şükran Nefesini Ver

Aya Stellar, Dünya’ya giderken kozmosta seyahat ederken, uzay yolculuğundan ilham alan 11 dijital sanat eserinden oluşan bir NFT koleksiyonu yayınladı. Sanal etkileyici ve yıldızlararası, her NFT’ye bir farkındalık mesajı bağlayarak, her sanat eserine kişisel bir dokunuş katıyor. “Inhale Love Exhale Minnet” başlıklı NFT, OpenSea’de 2.81 ETH (10.999 $) karşılığında satın alındı.

Apoki: Çıkar – Gizemli kutu 

Kore’nin ünlü sanal sanatçısı Apoki, ilk NFT projesini Eylül 2021’de başlattı. Müzik tutkusu ve yeteneğiyle sanal etkileyici, YouTube, TikTok ve Instagram’da etkileyici bir takipçi kitlesi kazandı. Hayranlar için sürükleyici bir deneyim yaratmak ve yeni single “Get It Out” için heyecan yaratmak için Apoki, gizemli kutuları NFT olarak yayınladı.

NFT projesi, 200’ü kendini adamış topluluğu için ayrılmış olmak üzere 25.000 Apoki Gizem Kutusu içeriyordu. Her NFT, Binance NFT pazarında 20 BUSD 19.98 $ karşılığında satıldı

Osean World: NFT, Christie’s ile açık artırmaya çıktı

Sanal etkileyici ve müzisyen Yameii Online’ın yaratıcısı Osean World, Christie’s müzayede evi ile NFT “Nu Radio Concept 1”i açık artırmaya çıkardı. Dijital varlık, Yameii Online hayranları tarafından tanınan bir manga sahnesinde uçan bir kaykaycı ile Osean World evreninde bir patlama içeriyordu. “Nu Radio Concept 1”, 7.34 ETH – 28.732 $ karşılığında satış yaptı. 

Kaynakça;

https://shiftdelete.net/nft-nedir-ve-nasil-yapilir

https://www.isbank.com.tr/blog/nft-nedir

https://www.virtualhumans.org/article/top-9-nfts-launched-by-virtual-influencers

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe to our email newsletter today to receive updates on the latest news, tutorials and special offers!