Meta Evrene Güç Veren Başlıca Teknolojiler

Metaverse deneyimini daha birleştirici hale getirmek için şirketler, üç boyutlu dünyaya güç veren blockchain, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR), 3D yeniden yapılandırma, sanal zeka (AI) ve nesnelerin interneti (IoT) gibi son teknolojileri kullanıyor.

 

0.1 Blockchain ve Kripto Para

Blockchain teknolojisi mülkiyetin dijital ispatı, dijital toplanabilirlik, değer transferi, yönetişim, erişilebilirlik ve birlikte çalışabilirlik için merkeziyetsiz ve şeffaf çözümler sunar. Kripto paralar, kullanıcıların üç boyutlu dijital dünyalarda çalışırken ve sosyalleşirken değer transfer etmesine imkan tanır. 

Örneğin kripto, Decentraland’de sanal araziler satın almak için kullanılabilir. Kullanıcılar, oyunun kripto parası MANA ile 16×16 metrelik arazi parsellerini benzersiz tokenler (NFT’ler) olarak satın alabilir. Blockchain teknolojisinin desteğiyle bu sanal arazilerin mülkiyeti ispat edilebilir ve güvene alınabilir. Gelecekte kripto, insanları Metaverse evreninde çalışmaya teşvik edebilir. Daha fazla şirketin ofislerini uzaktan çalışma için çevrimiçine taşımasıyla, Metaverse evrenine ilişkin işlerin ortaya çıkışına da şahit olabiliriz.

 

0.2 Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR)

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR), birleştirici ve ilgi çekici bir üç boyutlu deneyim sunabilir. Bunlar, sanal dünyaya giriş noktalarımızdır. Peki, AR ve VR arasındaki farklar nedir? AR, gerçek dünyayı biçimlendirmek için dijital görsel ögeleri ve karakterleri kullanır. VR’dan daha erişilebilirdir ve neredeyse tüm akıllı telefonlarla ya da kamerası olan dijital cihazlarla kullanılabilir. Kullanıcılar AR uygulamaları aracılığıyla, mobil oyun Pokémon GO’dakine benzer şekilde çevrelerini interaktif dijital görseller üzerinden görüntüleyebilir. Oyuncular, telefonlarının kamerasını açtığında Pokémonları gerçek dünyayı baz alan bir çevrede görebilir.

VR ise farklı bir şekilde çalışır. Metaverse evreni kavramına oldukça benzer bir şekilde tamamen bilgisayarlar tarafından oluşturulmuş sanal bir çevre yaratır. Kullanıcılar bu dünyayı sanal gerçeklik gözlükleri, eldivenleri ve sensörleriyle keşfedebilir. AR ve VR’nin çalışma şekli, meta evrenin ilk modellerinden birini yansıtır. VR, hayali görsel içerikleri bünyesine dahil eden dijital bir dünyayı daha şimdiden yaratmaktadır. Teknolojisi daha da 

geliştiğinde, sanal gerçeklik ekipmanlarının yardımıyla fiziksel uyarımın da dahil edilmesiyle metaverse deneyimi daha da ileri taşınabilir. Kullanıcılar, dünyanın başka yerlerindeki diğer kişileri hissedebilir, duyabilir ya da onlarla etkileşim kurabilir. Metaverse evreninin popülerliği dikkate alındığında daha çok sayıda metaverse şirketinin, AR ve VR ekipmanı geliştirmelerine yakın gelecekte daha fazla yatırım yapacağını öngörülebilir.

 

0.3 Yapay Zeka (AI)

Yapay zeka (AI) son yıllarda hayatımızın birçok alanında yer almaktadır: İş stratejisi planlama, karar verme, yüz tanıma, daha hızlı hesaplama ve dahası. Son zamanlarda yapay zeka uzmanları, yapay zekanın kapsayıcı Metaverse evrenlerinin yaratılmasında kullanımına yönelik çalışmaktadır. Metaverse dahilinde yapay zeka, farklı senaryolardaki oyuncu olmayan karakterlere (NPC’ler) uygulanabilir. NPC’ler neredeyse tüm oyunlarda yer alır ve oyuncunun hareketlerine yanıt ve tepki vermek üzere tasarlanan oyun çevrelerinin bir unsurudur. Yapay zekanın veri işleme becerisi sayesinde kullanıcılarla gerçek hayata benzer diyalogların kurulabilmesi ya da belirli diğer görevlerin yerine getirilebilmesi için NPC’ler üç boyutlu dünyalara yerleştirilebilir. İnsan bir kullanıcının aksine bir AI NPC kendi kendine çalışabilir ve aynı anda milyonlarca oyuncu tarafından kullanılabilir. Ayrıca, bu karakterler birkaç farklı dilde hizmet de verebilir. 

Yapay zekanın bir diğer potansiyel uygulama alanı da Metaverse avatarlarının yaratılmasıdır. Daha gerçekçi ve doğru gözüken avatarlar oluşturmak için iki boyutlu görüntüleri ya da üç boyutlu taramaları analiz ederken yapay zeka makinaları kullanılabilir. Süreci daha dinamik hale getirmek için farklı yüz ifadelerini, saç modellerini, kıyafetleri ve yarattığımız dijital insanları geliştirecek diğer özellikleri oluştururken de yapay zeka kullanılabilir.

 

0.4 3D Yeniden Yapılandırma

Bu yeni bir teknoloji olmasa da 3D yeniden yapılandırma kullanımı, pandemi sırasındaki sokağa çıkma yasakları nedeniyle potansiyel alıcılar mülkleri bizzat ziyaret edemediğinden özellikle de gayrimenkul sektöründe yükselişe geçmiştir. Bu nedenle bazı emlak ofisleri sanal geziler düzenlemek için 3D yeniden yapılandırma teknolojisini kullanmaya başlamıştır. Hayalimizdeki metaverse evrenine benzer şekilde alıcılar istedikleri yerden potansiyel yeni evlerini gezebilir ve mekanın kendisine adımını bile atmadan alım yapabilir. Metaverse evreninin karşısındaki zorluklardan biri gerçek dünyaya mümkün olduğunca çok benzeyen 

dijital bir çevre yaratmaktır. 3D yeniden yapılandırmanın yardımıyla gerçekçi ve doğal gözüken alanlar yaratılabilir. Özel 3D kameralarla binaların, fiziksel konumların ve objelerin gerçekçi 3D modellerini oluşturarak dünyamızı çevrimiçine taşıyabiliriz. Bu 3D uzamsal veri ve 4K HD fotoğraflar daha sonra işlenmek ve kullanıcıların metaverse dahilinde deneyimleyebileceği sanal bir kopya yaratmak üzere bilgisayarlara aktarılır. Fiziksel dünyadaki objelerin bu sanal kopyalarına “Dijital İkizler” adı da verilebilir.

 

0.5 Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin interneti (IoT) kavramı ilk olarak 1999 yılında ortaya atılmıştır. Basitçe tanımlamak gerekirse IoT, fiziksel dünyamızdaki her şeyi alan ve bunları sensörler ve aygıtlar aracılığıyla internete bağlayan bir sistemdir. İnternete bağlanan bu aygıtlar kendilerine has bir belirtece ve otomatik olarak veri alma ya da gönderme becerisine sahip olur. Günümüzde ise IoT, termostatları, ses ile etkinleşen hoparlörleri, tıbbi cihazları ve çok daha fazlasını farklı birçok veriye bağlamaktadır.

IoT’nin metaverse evrenindeki uygulamalarından biri fiziksel dünyadan veri toplamak ve bu veriyi metaverse evrenine sunmaktır. Bu da dijital temsillerin doğruluğunu artıracaktır. Örneğin, IoT veri girdileri belirli metaverse objelerinin güncel hava durumuna ya da diğer koşullara göre nasıl faaliyet göstereceğini belirleyebilir. 

IoT’nin kullanılması, 3D dünyanın gerçek hayattan çok sayıda aygıta sorunsuz bir şekilde bağlanmasını sağlayabilir. Bu da evrende gerçek hayat simülasyonlarının yaratılmasına imkan tanır. Evren çevresini daha da optimize etmek için IoT topladığı verileri idare ederken yapay zekadan ve makina öğrenmesinden de faydalanabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe to our email newsletter today to receive updates on the latest news, tutorials and special offers!